پیامک ، تاریخچه و ویژگی ها

مصطفی لطیفی پور 1397/03/07 2794

تاریخچه ای مختصر در مورد پیام کوتاه و بررسی برخی ویژگی های آن

پیام کوتاه؛ تاریخچه و ویژگی های مهم

SMS که مخفف "خدمت رسانی پیام کوتاه" است در سال 1985 توسط فردی به نام Friedhelm Hillebrand اختراع شد. به طور معمول از پیام کوتاه برای تبادل پیام های متنی کوتاه از یک کاربر تلفن همراه به دیگری استفاده می شود. اما یک پیامک محدود به تنها 160 کاراکتر است که میتواند شامل عدد، علائم نگارشی، نماد ها و غیره باشد.

اگر تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا تنها هر پیام  شامل160 کاراکتر است، جواب ریشه در تاریخچه ی پیامک دارد.در هنگام طراحی این سیستم پیامرسانی، فضای موجود برای هر پیام تنها 140 بایت بود( 160 کاراکتر 7 بیتی معادل 140 بایت است) و این استاندارد تا امروز ثابت باقی مانده است.

تاریخچه ای مختصر از پیامک:

سال 1984: پیامک توسط Friedhelm Hillebrand و  Bernard Ghillebaertبا هدف انتقال پیام های کوتاه با کمترین هزینه اختراع شد.

سال 1985: پیامک به طور رسمی معرفی شد اما طول آن همانطور که گفته شد 160 کاراکتر در نظر گرفته شد تا مناسب پهنای باند آن زمان باشد.

سال 1992: اولین پیام متنی از یک کامپیوتر به یک تلفن همراه با مضمون "کریسمس مبارک" ارسال شد.

سال 1994: شروع پیام رسانی بین دو تلفن همراه.

سال 1997: شرکت فنلاندی نوکیا، اولین تلفن همراه مجهز به صفحه کلید الفبایی را معرفی کرد.

سال 1998: یک طراح ژاپنی، اولین شکلک (emoji) را طراحی و ارسال کرد.

سال 2001: شرکت J-phone (شرکت سهامی Sharp ) اولین پیام تصویری را توسط دوربین تعبیه شده روی تلفن همراه مدل J-SH04  معرفی کرد.

سال 2002: شرکت سونی اریکسون اولین پیام تصویری (MMS) را ارسال کرد.

سال 2007: میزان رد و بدل پیامک در یک روز در سراسر جهان به آمار یک میلیارد رسید.

پیامک در دنیای امروز:

امروزه، پیام کوتاه تنها یک پیام رسان معمولی نیست، بلکه با استفاده از بازاریابی پیامکی، راهی برای رشد و نمو تجارت هاست.

پیامک، ویژگی ها ومزیت های بی نظیری دارد که یک بازاریاب نظیر آنرا در سایر رسانه ها نیز نمیتواند پیدا کند. برای مثال، ارزان ترین راه برای ارتباط با مشتری، پیامک است. استفاده ی آن آسان و در صورت اجازه ی ارسال پیام، قطعا میلیارد ها کاربر در دسترس شما هستند.

سایر ویژگی ها که به عنوان مزیتی برای تجارت شما محسوب می شوند عبارتند از:

ارسال و دریافت فوری: در هر ساعت از روز و یا در هر روز از هفته پیام خود را ارسال کنید و از دریافت و خوانده شدن آن تنها ظرف چند ثانیه مطمئن باشید.

برندینگ (نام تجاری): قبل از اینکه پیامی ارسال کنید، از شما خواسته می شود تا نام مخصوص به خود یا حتی یک پنل پیامکی را برای پیام های کوتاه خود انتخاب کنید.از این فرصت برای شخصی سازی نام تجاری و تصویر تجارت خود استفاده کنید.

خودکارسازی (اتوماسیون): با استفاده از ویژگی ارسال خودکار پیامک، هیچگاه فرصت ارسال پیام تبریک تولد، مشاوره های مهم و یا اطلاعیه ها را به مشتری های خود از دست نمی دهید.

گزارش و ردگیری: پنل پیامکی، گزارش ها و تحلیل های مفیدی دارند که با استفاده از آنها می توانید وضعیت ارسال پیامک هارا لحظه به لحظه مشاهده کنید.

تلفن ساعات غیر اداری

پشتیبانی

41238 داخلی 2

خرید پنل اس ام اس

41238 داخلی 1