چطور پیامک های بازاریابی جذاب تری بنویسیم (+ قالب های رایگان پیامک)

مقالات 1395/09/28 3250

همه پیامک های متنی یکجور نیستند. اگر می خواهید واکنش چشمگیری از مخاطبان خودتان مشاهده کنید و نرخ جوابدهی پیامکی واقعی را که بازاریابی اس ام اسی به آن مشهور است به چشم ببینید، خوب است چند قانون طلایی را هنگام نوشتن پیام های بازاریابی اس ام اسی به خاطر داشته باشید.

کارزار بازاریابی اس ام اسی بر مبنای کلمات اداره می شود. در این کارزار، نه تصویری هست، نه ویدئویی و نه حتی گرافیک جذابی . تنها و تنها کلمات را در اختیار دارید. به همین خاطر باید وقت بگذارید و کلمات مناسب را پیدا کنید که فرد دریافت کننده با خواندنشان ترغیب به اقدام عملی شود، صرفا هم 160 کاراکتر در اختیار دارید. همان طور که در مورد تمام کارزارهای بازاریابی دیگر هم صادق است، در کارزار اس ام اسی هم قاعده مشخصی وجود ندارد، به این معنی که هر برند و هر مخاطب هدف راهبردی خاصی را می طلبد. حال که این را گفتیم، اجازه بدهید شما را با قالب های اس ام اسی آشنا کنیم که جوابدهی شان در کارزارهای بازاریابی رایج اثبات شده است.

اس ام اس تخفیف قطعی

"فروش YY: با خرید ....،... تخفیف بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا 1/4/13".

"با خرید هر یک از نوشیدنی های میوه ای از YY، 10% تخفیف بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا 1/4/13".

اس ام اس هدیه ویژه

"ویژه اعضا: با خرید بیش از .... از فروشگاه ما،... تخفیف بگیرید. انقضا 1/4/13".

"ویژه اعضا YY: با خرید  بیش از 50دلار نوشیدنی، یک کارت هدیه 10 دلاری بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا 1/4/13".

اس ام اس تخفیف ویژه

" پیشنهاد فروش ویژه YY -با خرید ....،... تخفیف بگیرید. این اس ام اس را همراه داشته باشید. انقضا 1/4/13".

"ویژه اعضا YY: با خرید  بیش از 50دلار نوشیدنی، 10% تخفیف بگیرید. این اس ام اس  را همراه داشته باشید.انقضا 1/4/13".

اس ام اس اشانتیون بگیرید

" پیشنهاد ویژه برای اعضای YY: با خرید ....،... تخفیف بگیرید. این اس ام اس را برای نشان دادن به همکاران ما همراه داشته باشید. انقضا 1/4/13".

"پیشنهاد ویژه برای اعضا YY: با خرید 3 عدد نوشیدنی میوه ای، 1 نوشیدنی رایگان بگیرید. این اس ام اس  را برای نشان دادن به همکاران ما همراه داشته باشید.انقضا 1/4/13".

اس ام اس مراجعه به سایت

"با خرید ....،... بگیرید. برای ثبت نام به این آدرس مراجعه کنید: http://bit.ly/6CZjb7. انقضا 1/4/13".

"پیشنهاد تخفیف YY: با خرید 3 عدد نوشیدنی میوه ای، 1 عدد نوشیدنی رایگان بگیرید. برای ثبت نام به این آدرس مراجعه کنید: http://bit.ly/6CZjb7.انقضا 1/4/13".

عوامل موثربودن این قالب های اس ام اسی چیست؟

توجه داشته باشید که در هر کدام از این قالب ها عاملی هست که توجه دریافت کننده را جلب می کند، پیشنهاد عرضه شده شفاف و موجز است و فرد را ترغیب به اقدام عملی می کند. مواردی که نام برده شد، 3 عنصر حیاتی هستند که باعث پاسخ دهی از سوی گیرنده اس ام اس ها می شود. هر کدام از متن ها همچنین حس اختصاصی بودن و فوریت را القا می کند که به نرخ جوابدهی هم می افزاید.

اگر می خواهید اس ام اس خاص خودتان را بنویسید، برخی قواعد ساده و در عین حال مهم هست که باید در این زمینه رعایت شوند:

1. خودتان را معرفی کنید

گفتگو باید بر بستری استوار باشد. بنابراین باید بگویید چه کسی هستید تا پیام ارسالی تان بستر لازم را داشته باشد. به این منظور یا نام خودتان را در بخش فرستنده قرار بدهید تا گیرنده ها قبل از باز کردن اس ام اس ببینند پیام از جانب چه کسی است یا نامتان را به کپی متن پیامک اضافه کنید. هیچ وقت فکر نکنید که گیرنده ها به طور پیش فرض می دانند کدام پیام را از طرف چه کسی دریافت می کنند و نیاز به این کار نیست.

2. از کلمات شکسته استفاده نکنید

با توجه به اینکه صرفا اندازه 160 کاراکتر فضا در اختیار دارید، استفاده از شکسته نویسی برای صرفه جویی در کاراکتر به نظر وسوسه برانگیز می رسد. شاید برخی از گیرنده ها از این بابت مشکلی نداشته باشند، اما بسیاری از دریافت چنین پیامی عصبانی می شوند. به علاوه ممکن است بعضی ها از دریافت چنین پیامی سردرگم شوند و برداشت اشتباهی از پیام پدید آید. در نهایت، ممکن است به این وسیله تصویر غیرحرفه ای از برند شما در اذهان شکل بگیرد.

3. پیام متمرکزی بنویسید

قاعده طلایی بازاریابی، ساده نویسی است. در واقع، اگر بیشتر از 160 کاراکتر فضا هم در اختیار داشتید، باز هم توصیه می شد که تا حد ممکن پیامتان را ساده نگه دارید. در هر پیامکی صرفا یک پیشنهاد بنویسید که واضح و مختصر باشد.  مخاطبان هدف خود را بشناسید و با آنها رک صحبت کنید. صرفا جزئیات مهم را در پیام بیاورید، اگر لازم است که دریافت کنندگان برای نفع بردن از پیشنهاد ذکر شده اصل پیام را نشان بدهند حتما این موضوع را قید کنید. اگر لازم است با شما تماس بگیرند، این را هم بگویید.

4. پیام را با چیزیکه جلب توجه کند آغاز کنید

دنبال چیزی باشید که از همان ابتدای پیام مخاطب را ترغیب کند که تا آخرش را بخواند. به این منظور می شود از یک کلمه یا عبارتی ساده مثل "خبر، خبر"،"فقط ویژه اعضا!" یا "پیشنهاد"استفاده کنید. از حروف بزرگ برای این کلمه یا عبارت بهره بگیرید که حداکثر توجه را برانگیزد.

5. فراخوانی برای اقدام  

فراخوانی برای اقدام از بخش های حساس هر پیامکی است. به این ترتیب مشتری خواهد دانست که چه انتظاری از وی دارید- به عنوان مثال "بازدید  از وب سایت" یا "تماس بگیرید". کلید نوشتن فراخوانی برای اقدامی موثر این است که از کلمات ساده، صریح و دستوری استفاده کنید.

6. اختصاصی گری

باید بدانید که کسانیکه آبونمان شما شده اند در واقع اجازه داده اند که به آنها دسترسی داشته باشید، بنابراین در مقابل طوری با آنها رفتار کنید که گویی برای شما اشخاصی واقعا ویژه هستند. لحنی که در پیامک هایتان به کار می برید می تواند چنین حسی را القا کند- به عنوان مثال وقتی بنویسید "این پیام را به همکاران ما نشان بدهید" یا "فقط ویژه اعضا!" باعث می شود مشتریان فکر کنند که اس ام اس دریافتی تنها برای آنهایی ارسال می شود که آبونمان شده اند.

7. اضافه سازی عنصر ضروریت

از ماهیت فوری بودن پیام متنی استفاده کنید و عنصر ضروریت را به کارزار بازاریابی خودتان اضافه کنید. با اضافه کردن یک تاریخ مشخص که نشان دهنده زمان پایان یافتن فرصت پیشنهاد ویژه باشد، افراد ترغیب می شوند که اکنون دست به اقدام بزنند، در عین حال نتایج کارزار بازاریابی تان را در بازه مشخصی می بینید.

مخاطبان هدف، کارزارهای بازاریابی قبلی، نوع پروموشن و حتی وضعیت اقتصادی ممکن است بر شیوه نگارش پیام بازاریابی اس ام اسی اثر داشته باشد. همان طور که درباره هر بازاریابی دیگری هم صادق است، بهترین شیوه برای فهمیدن روشی که جهت برند و مشتریان شما جواب بدهد این است که انواع جمله بندی ها را در پیام هایتان امتحان کنید و نتیجه اش را ببینید. هر بار یک جنبه کوچک پیام اس ام اسی را تعییر بدهید تا ببینید که دقیقا کدام پیام واکنش بهتری را برمی انگیزد.

دریافتن اینکه مخاطبان شما به چه نوع پیامی بهترین واکنش را نشان می دهند کار زمان بری است و آزمون و خطای زیادی لازم دارد. اما با دنبال کردن شیوه های موفقی که در این مطلب بدانها اشاره شد احتمالا سریع تر به موفقیت می رسید.

اگر دوست دارید نکات عملی بیشتری جهت نوشتن کارزار موفق اس ام اسی بیاموزید، مقاله ای را که با عنوان 5 شیوه برای کیک استارت کردن بازاریابی اس ام اسی نوشته شده است مطالعه کنید. آیا آماده شروع کارزار بازاریابی تان هستید یا باز هم می خواهید با متخصصان مشورت کنید؟